Main | Registration | Login | RSSFriday, 06.05.2020, 0:17 AM

Учиме, другаруваме и растеме заедно!

Site menu
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Login form

Нова 2012 година :)Многу, многу далеку на север, помеѓу бескрајната дивина во Финскиот Лапланд, има една планина што се вика Корватунтури. Одма во подножјето, скриен од очите на светот, живее Дедо Мраз со неговата жена, џуџињата и ирвасите. Тој всушност живее таму толку долго, што дури и не се сеќава од кога е таму. Тој многу и не зборува за својот дом, но самото име на планината каде што му е домот - Уво Планина - зборува многу. Тоа е одлично место од каде што се слуша и се гледа се’, сите надежи и соништа на луѓето од сите возрасти.


MySpaceGraphicsandAnimations.com   
Дедо Мраз сака да си ја сочува својата тајна, таа е всушност многу битен дел од Новогодишната приказна. Но, еден патник, кој минувал од таму пред стотина години, ја октрил адресата на Дедо Мраз и ја раширил ширум светот. Луѓето ширум светот, а особено децата, постјано му пишуваат писма на Дедо Мраз. Особено пред Нова Година џуџињата се претрупани со писма од целиот свет, обидувајќи се да ги распоредат сите желби за подароци  и да му ја наполнат вреќата на Дедо Мраз. Тој добива преку 700.000 писма секоја година.
Еве како да му пратите писмо:

По пошта:
Santa Claus
Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finland

По Гулаб:
Дедо Мраз знае дека во некои делови од светот луѓето користат гулаби за да пратат писмо. Од време на време ќе слета некој гулаб кој долетал од некој многу далеќен крај од светот.

По Email:
Дедо Мраз и неговите џуџиња се модернизираа и сега знаат да ги користат последните чуда на технологијата. Дури вели дека не знае што би правел да нема email.

Оваа година домот на Дедо Мраз е веќе преполн со писма. Тој дури најави на интернет дека му се потребни уште 
џуџиња.


Но, не грижете се. Ќе стигне секаде. Само запомнете да му оставите колачиња и млеко, и не заборавајте храна за ирвасите!

Еве куќата на Дедо Мраз а за да го видиш и останатиот дел од неговото царство повели и 

Хуманитарни акции :) Дом за стари лица: "Мајка Тереза"

MySpaceGraphicsandAnimations.com
MySpaceGraphicsandAnimations.com
MySpaceGraphicsandAnimations.com
MySpaceGraphicsandAnimations.com

MySpaceGraphicsandAnimations.com

Црвен крст - Општина Карпош 

Photo 1
MySpaceGraphicsandAnimations.com
Photo 2
MySpaceGraphicsandAnimations.com
Photo 3
MySpaceGraphicsandAnimations.comSearch
Calendar
«  June 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Site friends
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits

  • Copyright MyCorp © 2020
    Make a free website with uCoz